Bøj "haluta" - finsk bøjning


Mente du:haluttaa Conjugation of have (Export PDF)

finsk"haluta" bøjning

Infinitiivi
finsk
  • haluta
Preesens
finsk
  • haluan
II-Partisiippi
finsk
  • halunnut

Indikatiivi

Preesens

minä
haluan
sinä
haluat
hän/se
haluaa
me
haluamme
te
haluatte
he
haluavat
passiivi
halutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en halua
sinä
et halua
hän/se
ei halua
me
emme halua
te
ette halua
he
eivät halua
passiivi
ei haluta

Imperfekti

minä
halusin
sinä
halusit
hän/se
halusi
me
halusimme
te
halusitte
he
halusivat
passiivi
haluttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en halunnut
sinä
et halunnut
hän/se
ei halunnut
me
emme halunneet
te
ette halunneet
he
eivät halunneet
passiivi
ei haluttu

Perfekti

minä
olen halunnut
sinä
olet halunnut
hän/se
on halunnut
me
olemme halunneet
te
olette halunneet
he
ovat halunneet
passiivi
on haluttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole halunnut
sinä
et ole halunnut
hän/se
ei ole halunnut
me
emme ole halunneet
te
ette ole halunneet
he
eivät ole halunneet
passiivi
ei ole haluttu

Pluskvamperfekti

minä
olin halunnut
sinä
olit halunnut
hän/se
oli halunnut
me
olimme halunneet
te
olitte halunneet
he
olivat halunneet
passiivi
oli haluttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut halunnut
sinä
et ollut halunnut
hän/se
ei ollut halunnut
me
emme olleet halunneet
te
ette olleet halunneet
he
eivät olleet halunneet
passiivi
ei ollut haluttu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.