Bøj "luovuttaa" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"luovuttaa" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • luovuttaa
Preesens
finsk
  • luovutan
II-Partisiippi
finsk
  • luovuttanut

Indikatiivi

Preesens

minä
luovutan
sinä
luovutat
hän/se
luovuttaa
me
luovutamme
te
luovutatte
he
luovuttavat
passiivi
luovutetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en luovuta
sinä
et luovuta
hän/se
ei luovuta
me
emme luovuta
te
ette luovuta
he
eivät luovuta
passiivi
ei luovuteta

Imperfekti

minä
luovutin
sinä
luovutit
hän/se
luovutti
me
luovutimme
te
luovutitte
he
luovuttivat
passiivi
luovutettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en luovuttanut
sinä
et luovuttanut
hän/se
ei luovuttanut
me
emme luovuttaneet
te
ette luovuttaneet
he
eivät luovuttaneet
passiivi
ei luovutettu

Perfekti

minä
olen luovuttanut
sinä
olet luovuttanut
hän/se
on luovuttanut
me
olemme luovuttaneet
te
olette luovuttaneet
he
ovat luovuttaneet
passiivi
on luovutettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole luovuttanut
sinä
et ole luovuttanut
hän/se
ei ole luovuttanut
me
emme ole luovuttaneet
te
ette ole luovuttaneet
he
eivät ole luovuttaneet
passiivi
ei ole luovutettu

Pluskvamperfekti

minä
olin luovuttanut
sinä
olit luovuttanut
hän/se
oli luovuttanut
me
olimme luovuttaneet
te
olitte luovuttaneet
he
olivat luovuttaneet
passiivi
oli luovutettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut luovuttanut
sinä
et ollut luovuttanut
hän/se
ei ollut luovuttanut
me
emme olleet luovuttaneet
te
ette olleet luovuttaneet
he
eivät olleet luovuttaneet
passiivi
ei ollut luovutettu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.