Bøj "uinailla" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"uinailla" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • uinailla
Preesens
finsk
  • uinailen
II-Partisiippi
finsk
  • uinaillut

Indikatiivi

Preesens

minä
uinailen
sinä
uinailet
hän/se
uinailee
me
uinailemme
te
uinailette
he
uinailevat
passiivi
uinaillaan

Preesens, negatiivinen

minä
en uinaile
sinä
et uinaile
hän/se
ei uinaile
me
emme uinaile
te
ette uinaile
he
eivät uinaile
passiivi
ei uinailla

Imperfekti

minä
uinailin
sinä
uinailit
hän/se
uinaili
me
uinailimme
te
uinailitte
he
uinailivat
passiivi
uinailtiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en uinaillut
sinä
et uinaillut
hän/se
ei uinaillut
me
emme uinailleet
te
ette uinailleet
he
eivät uinailleet
passiivi
ei uinailtu

Perfekti

minä
olen uinaillut
sinä
olet uinaillut
hän/se
on uinaillut
me
olemme uinailleet
te
olette uinailleet
he
ovat uinailleet
passiivi
on uinailtu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole uinaillut
sinä
et ole uinaillut
hän/se
ei ole uinaillut
me
emme ole uinailleet
te
ette ole uinailleet
he
eivät ole uinailleet
passiivi
ei ole uinailtu

Pluskvamperfekti

minä
olin uinaillut
sinä
olit uinaillut
hän/se
oli uinaillut
me
olimme uinailleet
te
olitte uinailleet
he
olivat uinailleet
passiivi
oli uinailtu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut uinaillut
sinä
et ollut uinaillut
hän/se
ei ollut uinaillut
me
emme olleet uinailleet
te
ette olleet uinailleet
he
eivät olleet uinailleet
passiivi
ei ollut uinailtu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.