Bøj "horjua" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"horjua" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • horjua
Preesens
finsk
  • horjun
II-Partisiippi
finsk
  • horjunut

Indikatiivi

Preesens

minä
horjun
sinä
horjut
hän/se
horjuu
me
horjumme
te
horjutte
he
horjuvat
passiivi
horjutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en horju
sinä
et horju
hän/se
ei horju
me
emme horju
te
ette horju
he
eivät horju
passiivi
ei horjuta

Imperfekti

minä
horjuin
sinä
horjuit
hän/se
horjui
me
horjuimme
te
horjuitte
he
horjuivat
passiivi
horjuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en horjunut
sinä
et horjunut
hän/se
ei horjunut
me
emme horjuneet
te
ette horjuneet
he
eivät horjuneet
passiivi
ei horjuttu

Perfekti

minä
olen horjunut
sinä
olet horjunut
hän/se
on horjunut
me
olemme horjuneet
te
olette horjuneet
he
ovat horjuneet
passiivi
on horjuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole horjunut
sinä
et ole horjunut
hän/se
ei ole horjunut
me
emme ole horjuneet
te
ette ole horjuneet
he
eivät ole horjuneet
passiivi
ei ole horjuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin horjunut
sinä
olit horjunut
hän/se
oli horjunut
me
olimme horjuneet
te
olitte horjuneet
he
olivat horjuneet
passiivi
oli horjuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut horjunut
sinä
et ollut horjunut
hän/se
ei ollut horjunut
me
emme olleet horjuneet
te
ette olleet horjuneet
he
eivät olleet horjuneet
passiivi
ei ollut horjuttu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.