Bøj "kuolata" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"kuolata" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • kuolata
Preesens
finsk
  • kuolaan
II-Partisiippi
finsk
  • kuolannut

Indikatiivi

Preesens

minä
kuolaan
sinä
kuolaat
hän/se
kuolaa
me
kuolaamme
te
kuolaatte
he
kuolaavat
passiivi
kuolataan

Preesens, negatiivinen

minä
en kuolaa
sinä
et kuolaa
hän/se
ei kuolaa
me
emme kuolaa
te
ette kuolaa
he
eivät kuolaa
passiivi
ei kuolata

Imperfekti

minä
kuolasin
sinä
kuolasit
hän/se
kuolasi
me
kuolasimme
te
kuolasitte
he
kuolasivat
passiivi
kuolattiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en kuolannut
sinä
et kuolannut
hän/se
ei kuolannut
me
emme kuolanneet
te
ette kuolanneet
he
eivät kuolanneet
passiivi
ei kuolattu

Perfekti

minä
olen kuolannut
sinä
olet kuolannut
hän/se
on kuolannut
me
olemme kuolanneet
te
olette kuolanneet
he
ovat kuolanneet
passiivi
on kuolattu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole kuolannut
sinä
et ole kuolannut
hän/se
ei ole kuolannut
me
emme ole kuolanneet
te
ette ole kuolanneet
he
eivät ole kuolanneet
passiivi
ei ole kuolattu

Pluskvamperfekti

minä
olin kuolannut
sinä
olit kuolannut
hän/se
oli kuolannut
me
olimme kuolanneet
te
olitte kuolanneet
he
olivat kuolanneet
passiivi
oli kuolattu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut kuolannut
sinä
et ollut kuolannut
hän/se
ei ollut kuolannut
me
emme olleet kuolanneet
te
ette olleet kuolanneet
he
eivät olleet kuolanneet
passiivi
ei ollut kuolattu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.