Bøj "lajitella" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"lajitella" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • lajitella
Preesens
finsk
  • lajittelen
II-Partisiippi
finsk
  • lajitellut

Indikatiivi

Preesens

minä
lajittelen
sinä
lajittelet
hän/se
lajittelee
me
lajittelemme
te
lajittelette
he
lajittelevat
passiivi
lajitellaan

Preesens, negatiivinen

minä
en lajittele
sinä
et lajittele
hän/se
ei lajittele
me
emme lajittele
te
ette lajittele
he
eivät lajittele
passiivi
ei lajitella

Imperfekti

minä
lajittelin
sinä
lajittelit
hän/se
lajitteli
me
lajittelimme
te
lajittelitte
he
lajittelivat
passiivi
lajiteltiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en lajitellut
sinä
et lajitellut
hän/se
ei lajitellut
me
emme lajitelleet
te
ette lajitelleet
he
eivät lajitelleet
passiivi
ei lajiteltu

Perfekti

minä
olen lajitellut
sinä
olet lajitellut
hän/se
on lajitellut
me
olemme lajitelleet
te
olette lajitelleet
he
ovat lajitelleet
passiivi
on lajiteltu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole lajitellut
sinä
et ole lajitellut
hän/se
ei ole lajitellut
me
emme ole lajitelleet
te
ette ole lajitelleet
he
eivät ole lajitelleet
passiivi
ei ole lajiteltu

Pluskvamperfekti

minä
olin lajitellut
sinä
olit lajitellut
hän/se
oli lajitellut
me
olimme lajitelleet
te
olitte lajitelleet
he
olivat lajitelleet
passiivi
oli lajiteltu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut lajitellut
sinä
et ollut lajitellut
hän/se
ei ollut lajitellut
me
emme olleet lajitelleet
te
ette olleet lajitelleet
he
eivät olleet lajitelleet
passiivi
ei ollut lajiteltu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.