Bøj "lamauttaa" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"lamauttaa" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • lamauttaa
Preesens
finsk
  • lamautan
II-Partisiippi
finsk
  • lamauttanut

Indikatiivi

Preesens

minä
lamautan
sinä
lamautat
hän/se
lamauttaa
me
lamautamme
te
lamautatte
he
lamauttavat
passiivi
lamautetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en lamauta
sinä
et lamauta
hän/se
ei lamauta
me
emme lamauta
te
ette lamauta
he
eivät lamauta
passiivi
ei lamauteta

Imperfekti

minä
lamautin
sinä
lamautit
hän/se
lamautti
me
lamautimme
te
lamautitte
he
lamauttivat
passiivi
lamautettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en lamauttanut
sinä
et lamauttanut
hän/se
ei lamauttanut
me
emme lamauttaneet
te
ette lamauttaneet
he
eivät lamauttaneet
passiivi
ei lamautettu

Perfekti

minä
olen lamauttanut
sinä
olet lamauttanut
hän/se
on lamauttanut
me
olemme lamauttaneet
te
olette lamauttaneet
he
ovat lamauttaneet
passiivi
on lamautettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole lamauttanut
sinä
et ole lamauttanut
hän/se
ei ole lamauttanut
me
emme ole lamauttaneet
te
ette ole lamauttaneet
he
eivät ole lamauttaneet
passiivi
ei ole lamautettu

Pluskvamperfekti

minä
olin lamauttanut
sinä
olit lamauttanut
hän/se
oli lamauttanut
me
olimme lamauttaneet
te
olitte lamauttaneet
he
olivat lamauttaneet
passiivi
oli lamautettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut lamauttanut
sinä
et ollut lamauttanut
hän/se
ei ollut lamauttanut
me
emme olleet lamauttaneet
te
ette olleet lamauttaneet
he
eivät olleet lamauttaneet
passiivi
ei ollut lamautettu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.