Bøj "luoda" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"luoda" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • luoda
Preesens
finsk
  • luon
II-Partisiippi
finsk
  • luonut

Indikatiivi

Preesens

minä
luon
sinä
luot
hän/se
luo
me
luomme
te
luotte
Te
he
luovat
passiivi
luodaan

Preesens, negatiivinen

minä
en luo
sinä
et luo
hän/se
ei luo
me
emme luo
te
ette luo
Te
he
eivät luo
passiivi
ei luoda

Imperfekti

minä
loin
sinä
loit
hän/se
loi
me
loimme
te
loitte
Te
he
loivat
passiivi
luotiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en luonut
sinä
et luonut
hän/se
ei luonut
me
emme luoneet
te
ette luoneet
Te
ette luonut
he
eivät luoneet
passiivi
ei luotu

Perfekti

minä
olen luonut
sinä
olet luonut
hän/se
on luonut
me
olemme luoneet
te
olette luoneet
Te
olette luonut
he
ovat luoneet
passiivi
on luotu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole luonut
sinä
et ole luonut
hän/se
ei ole luonut
me
emme ole luoneet
te
ette ole luoneet
Te
ette ole luonut
he
eivät ole luoneet
passiivi
ei ole luotu

Pluskvamperfekti

minä
olin luonut
sinä
olit luonut
hän/se
oli luonut
me
olimme luoneet
te
olitte luoneet
Te
olitte luonut
he
olivat luoneet
passiivi
oli luotu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut luonut
sinä
et ollut luonut
hän/se
ei ollut luonut
me
emme olleet luoneet
te
ette olleet luoneet
Te
ette ollut luonut
he
eivät olleet luoneet
passiivi
ei ollut luotu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.