Bøj "mennä" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"mennä" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • mennä
Preesens
finsk
  • menen
II-Partisiippi
finsk
  • mennyt

Indikatiivi

Preesens

minä
menen
sinä
menet
hän/se
menee
me
menemme
te
menette
he
menevät
passiivi
mennään

Preesens, negatiivinen

minä
en mene
sinä
et mene
hän/se
ei mene
me
emme mene
te
ette mene
he
eivät mene
passiivi
ei mennä

Imperfekti

minä
menin
sinä
menit
hän/se
meni
me
menimme
te
menitte
he
menivät
passiivi
mentiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en mennyt
sinä
et mennyt
hän/se
ei mennyt
me
emme menneet
te
ette menneet
he
eivät menneet
passiivi
ei menty

Perfekti

minä
olen mennyt
sinä
olet mennyt
hän/se
on mennyt
me
olemme menneet
te
olette menneet
he
ovat menneet
passiivi
on menty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole mennyt
sinä
et ole mennyt
hän/se
ei ole mennyt
me
emme ole menneet
te
ette ole menneet
he
eivät ole menneet
passiivi
ei ole menty

Pluskvamperfekti

minä
olin mennyt
sinä
olit mennyt
hän/se
oli mennyt
me
olimme menneet
te
olitte menneet
he
olivat menneet
passiivi
oli menty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut mennyt
sinä
et ollut mennyt
hän/se
ei ollut mennyt
me
emme olleet menneet
te
ette olleet menneet
he
eivät olleet menneet
passiivi
ei ollut menty

Find de hyppigst brugte verber i finsk.