Bøj "mukauttaa" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"mukauttaa" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • mukauttaa
Preesens
finsk
  • mukautan
II-Partisiippi
finsk
  • mukauttanut

Indikatiivi

Preesens

minä
mukautan
sinä
mukautat
hän/se
mukauttaa
me
mukautamme
te
mukautatte
Te
he
mukauttavat
passiivi
mukautetaan luo

Preesens, negatiivinen

minä
en mukauta
sinä
et mukauta
hän/se
ei mukauta
me
emme mukauta
te
ette mukauta
Te
he
eivät mukauta
passiivi
ei mukauteta luo

Imperfekti

minä
mukautin
sinä
mukautit
hän/se
mukautti
me
mukautimme
te
mukautitte
Te
he
mukauttivat
passiivi
mukautettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en mukauttanut
sinä
et mukauttanut
hän/se
ei mukauttanut
me
emme mukauttaneet
te
ette mukauttaneet
Te
ette mukauttanut
he
eivät mukauttaneet
passiivi
ei mukautettu

Perfekti

minä
olen mukauttanut
sinä
olet mukauttanut
hän/se
on mukauttanut
me
olemme mukauttaneet
te
olette mukauttaneet
Te
olette mukauttanut
he
ovat mukauttaneet
passiivi
on mukautettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole mukauttanut
sinä
et ole mukauttanut
hän/se
ei ole mukauttanut
me
emme ole mukauttaneet
te
ette ole mukauttaneet
Te
ette ole mukauttanut
he
eivät ole mukauttaneet
passiivi
ei ole mukautettu

Pluskvamperfekti

minä
olin mukauttanut
sinä
olit mukauttanut
hän/se
oli mukauttanut
me
olimme mukauttaneet
te
olitte mukauttaneet
Te
olitte mukauttanut
he
olivat mukauttaneet
passiivi
oli mukautettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut mukauttanut
sinä
et ollut mukauttanut
hän/se
ei ollut mukauttanut
me
emme olleet mukauttaneet
te
ette olleet mukauttaneet
Te
ette ollut mukauttanut
he
eivät olleet mukauttaneet
passiivi
ei ollut mukautettu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.