Bøj "synnyttää" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"synnyttää" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • synnyttää
Preesens
finsk
  • synnytän
II-Partisiippi
finsk
  • synnyttänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
synnytän
sinä
synnytät
hän/se
synnyttää
me
synnytämme
te
synnytätte
he
synnyttävät
passiivi
synnytetään

Preesens, negatiivinen

minä
en synnytä
sinä
et synnytä
hän/se
ei synnytä
me
emme synnytä
te
ette synnytä
he
eivät synnytä
passiivi
ei synnytetä

Imperfekti

minä
synnytin
sinä
synnytit
hän/se
synnytti
me
synnytimme
te
synnytitte
he
synnyttivät
passiivi
synnytettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en synnyttänyt
sinä
et synnyttänyt
hän/se
ei synnyttänyt
me
emme synnyttäneet
te
ette synnyttäneet
he
eivät synnyttäneet
passiivi
ei synnytetty

Perfekti

minä
olen synnyttänyt
sinä
olet synnyttänyt
hän/se
on synnyttänyt
me
olemme synnyttäneet
te
olette synnyttäneet
he
ovat synnyttäneet
passiivi
on synnytetty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole synnyttänyt
sinä
et ole synnyttänyt
hän/se
ei ole synnyttänyt
me
emme ole synnyttäneet
te
ette ole synnyttäneet
he
eivät ole synnyttäneet
passiivi
ei ole synnytetty

Pluskvamperfekti

minä
olin synnyttänyt
sinä
olit synnyttänyt
hän/se
oli synnyttänyt
me
olimme synnyttäneet
te
olitte synnyttäneet
he
olivat synnyttäneet
passiivi
oli synnytetty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut synnyttänyt
sinä
et ollut synnyttänyt
hän/se
ei ollut synnyttänyt
me
emme olleet synnyttäneet
te
ette olleet synnyttäneet
he
eivät olleet synnyttäneet
passiivi
ei ollut synnytetty

Find de hyppigst brugte verber i finsk.