Bøj "telakoitua" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"telakoitua" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • telakoitua
Preesens
finsk
  • telakoidun
II-Partisiippi
finsk
  • telakoitunut

Indikatiivi

Preesens

minä
telakoidun
sinä
telakoidut
hän/se
telakoituu
me
telakoidumme
te
telakoidutte
he
telakoituvat
passiivi
telakoidutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en telakoidu
sinä
et telakoidu
hän/se
ei telakoidu
me
emme telakoidu
te
ette telakoidu
he
eivät telakoidu
passiivi
ei telakoiduta

Imperfekti

minä
telakoiduin
sinä
telakoiduit
hän/se
telakoitui
me
telakoiduimme
te
telakoiduitte
he
telakoituivat
passiivi
telakoiduttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en telakoitunut
sinä
et telakoitunut
hän/se
ei telakoitunut
me
emme telakoituneet
te
ette telakoituneet
he
eivät telakoituneet
passiivi
ei telakoiduttu

Perfekti

minä
olen telakoitunut
sinä
olet telakoitunut
hän/se
on telakoitunut
me
olemme telakoituneet
te
olette telakoituneet
he
ovat telakoituneet
passiivi
on telakoiduttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole telakoitunut
sinä
et ole telakoitunut
hän/se
ei ole telakoitunut
me
emme ole telakoituneet
te
ette ole telakoituneet
he
eivät ole telakoituneet
passiivi
ei ole telakoiduttu

Pluskvamperfekti

minä
olin telakoitunut
sinä
olit telakoitunut
hän/se
oli telakoitunut
me
olimme telakoituneet
te
olitte telakoituneet
he
olivat telakoituneet
passiivi
oli telakoiduttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut telakoitunut
sinä
et ollut telakoitunut
hän/se
ei ollut telakoitunut
me
emme olleet telakoituneet
te
ette olleet telakoituneet
he
eivät olleet telakoituneet
passiivi
ei ollut telakoiduttu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.