Bøj "tihuttaa" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"tihuttaa" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • tihuttaa
Preesens
finsk
  • tihutan
II-Partisiippi
finsk
  • tihuttanut

Indikatiivi

Preesens

minä
tihutan
sinä
tihutat
hän/se
tihuttaa
me
tihutamme
te
tihutatte
he
tihuttavat
passiivi
tihutetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en tihuta
sinä
et tihuta
hän/se
ei tihuta
me
emme tihuta
te
ette tihuta
he
eivät tihuta
passiivi
ei tihuteta

Imperfekti

minä
tihutin
sinä
tihutit
hän/se
tihutti
me
tihutimme
te
tihutitte
he
tihuttivat
passiivi
tihutettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en tihuttanut
sinä
et tihuttanut
hän/se
ei tihuttanut
me
emme tihuttaneet
te
ette tihuttaneet
he
eivät tihuttaneet
passiivi
ei tihutettu

Perfekti

minä
olen tihuttanut
sinä
olet tihuttanut
hän/se
on tihuttanut
me
olemme tihuttaneet
te
olette tihuttaneet
he
ovat tihuttaneet
passiivi
on tihutettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole tihuttanut
sinä
et ole tihuttanut
hän/se
ei ole tihuttanut
me
emme ole tihuttaneet
te
ette ole tihuttaneet
he
eivät ole tihuttaneet
passiivi
ei ole tihutettu

Pluskvamperfekti

minä
olin tihuttanut
sinä
olit tihuttanut
hän/se
oli tihuttanut
me
olimme tihuttaneet
te
olitte tihuttaneet
he
olivat tihuttaneet
passiivi
oli tihutettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut tihuttanut
sinä
et ollut tihuttanut
hän/se
ei ollut tihuttanut
me
emme olleet tihuttaneet
te
ette olleet tihuttaneet
he
eivät olleet tihuttaneet
passiivi
ei ollut tihutettu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.