Bøj "vihmoa" - finsk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

finsk"vihmoa" konjugation

Infinitiivi
finsk
  • vihmoa
Preesens
finsk
  • vihmon
II-Partisiippi
finsk
  • vihmonut

Indikatiivi

Preesens

minä
vihmon
sinä
vihmot
hän/se
vihmoo
me
vihmomme
te
vihmotte
he
vihmovat
passiivi
vihmotaan

Preesens, negatiivinen

minä
en vihmo
sinä
et vihmo
hän/se
ei vihmo
me
emme vihmo
te
ette vihmo
he
eivät vihmo
passiivi
ei vihmota

Imperfekti

minä
vihmoin
sinä
vihmoit
hän/se
vihmoi
me
vihmoimme
te
vihmoitte
he
vihmoivat
passiivi
vihmottiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en vihmonut
sinä
et vihmonut
hän/se
ei vihmonut
me
emme vihmoneet
te
ette vihmoneet
he
eivät vihmoneet
passiivi
ei vihmottu

Perfekti

minä
olen vihmonut
sinä
olet vihmonut
hän/se
on vihmonut
me
olemme vihmoneet
te
olette vihmoneet
he
ovat vihmoneet
passiivi
on vihmottu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole vihmonut
sinä
et ole vihmonut
hän/se
ei ole vihmonut
me
emme ole vihmoneet
te
ette ole vihmoneet
he
eivät ole vihmoneet
passiivi
ei ole vihmottu

Pluskvamperfekti

minä
olin vihmonut
sinä
olit vihmonut
hän/se
oli vihmonut
me
olimme vihmoneet
te
olitte vihmoneet
he
olivat vihmoneet
passiivi
oli vihmottu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut vihmonut
sinä
et ollut vihmonut
hän/se
ei ollut vihmonut
me
emme olleet vihmoneet
te
ette olleet vihmoneet
he
eivät olleet vihmoneet
passiivi
ei ollut vihmottu

Find de hyppigst brugte verber i finsk.