Bøj "acceptera" - svensk bøjning

Conjugation of have (Export PDF)

svensk"acceptera" konjugation

Infinitiv
svensk
  • acceptera
Preteritum
svensk
  • accepterade
Perfekt
svensk
  • har accepterat

Indikativ

Presens

jag
accepterar
du
accepterar
han/hon/den/det
accepterar
vi
accepterar
ni
accepterar
de
accepterar

Preteritum

jag
accepterade
du
accepterade
han/hon/den/det
accepterade
vi
accepterade
ni
accepterade
de
accepterade

Perfekt

jag
har accepterat
du
har accepterat
han/hon/den/det
har accepterat
vi
har accepterat
ni
har accepterat
de
har accepterat

Pluskvamperfekt

jag
hade accepterat
du
hade accepterat
han/hon/den/det
hade accepterat
vi
hade accepterat
ni
hade accepterat
de
hade accepterat

Futurum

jag
ska acceptera; kommer (att) acceptera
du
ska acceptera; kommer (att) acceptera
han/hon/den/det
ska acceptera; kommer (att) acceptera
vi
ska acceptera; kommer (att) acceptera
ni
ska acceptera; kommer (att) acceptera
de
ska acceptera; kommer (att) acceptera

Find de hyppigst brugte verber i svensk.